The Supplement Guide
Home | Sign up | Log in
Pro Performance 100% Whey Protein
Manufacturer: GNC

(Based on 5 reviews)
Avg. Price: $55
Reviews: 1 - 5 of 5   View as Outline Post Review
Pro Performance 100% Whey Protein
Nov 19, 2008 12:34 pm
Alex


Joined: Oct 24, 2008
Points: 1170


I used this product back in my weight lifting days so i could still get a great workout and feel the results. I recommend these to anyone who wants to feel good about their bodies.

Date Purchased: 8/8
Price Paid: $55
Recommend: Yes
Pros:
easy to mix with other drinks

Cons:
expensive


Protein Supplement
Nov 19, 2008 7:46 am
sandeep_mane


Joined: Oct 27, 2008
Points: 360


It has helped me in fulfilling my protein needs especially during my gym days. Thanks to my trainer who advised me to have it. It has helped me getting in shape and stay fit.

Date Purchased: 07/2007
Price Paid: $55
Recommend: Yes
Pros:
Great supplement for Protein

Cons:
Expensive


Nice product tastes good
Oct 27, 2008 9:07 pm
Neilson184


Joined: Oct 24, 2008
Points: 165


I purchased this not because of dieting or bodybuilding, but to supplement my families protein intake. My daughter is a vegetarian, so I add this to her smoothies for an additional boost.

I like that it mixes well and tastes good. There is no weird aftertaste or gritty texture and the vanilla flavor complements the smoothies I make. My whole family likes it.

The only con I have against it, is that it is rather expensive. It is a 5lb jar and lasts a long time for our family, but for an athlete that needs to take it at a more regular basis I think it would be too expensive.

Date Purchased: 04/15/2008
Price Paid: $55
Recommend: Yes
Pros:
Mixes well, tastes great.

Cons:
Really expensive


Bumps up my protein intake
Oct 27, 2008 8:12 am
nxs777


Joined: Oct 27, 2008
Points: 45


I'm dieting, and although I'm not necessarily doing low-carb, I *am* trying to boost my protein intake because I find I lose weight easier if I eat more protein. Some days I just can't get a good amount of protein, so I add this to a glass of milk. It tastes good and more importantly doesn't leave a bad coating or aftertaste in my mouth like some have in the past.

Date Purchased: 06/2008
Price Paid: $55
Recommend: Yes
Pros:
I know it's a healthy way to boost my protein consumption

Cons:
I hate the price, but it lasts a long time because I only use it about 3 times a week. Once I get to my goal weight I may only use it once a week.


Good for Exercise
Oct 26, 2008 5:33 pm
Shesahealthnut


Joined: Oct 26, 2008
Points: 45


This protein powder contains 20 grams of protein per serving. This protein powder actually tastes good unlike a lot of protein drinks. I started using this to help me build muscle, I usually drink it right after the gym.

Date Purchased: 9/2008
Price Paid: $57
Recommend: No
Pros:
The taste is good.

The amount of protein it provides in a serving.

Cons:
The price is expensive. If I was not using it for building muscle I would not spend the money.


This message was modified Oct 26, 2008 by Shesahealthnut
More Information
Help Help
Member List Member List
Moderator List Moderator List
TheSupplementGuide.org
Copyright ©2022 TheSupplementGuide.org. All rights reserved.