The Supplement Guide
Home | Sign up | Log in
Power Bar Performance
Model No: N/A
Manufacturer: PowerBar

(Based on 9 reviews)
Avg. Price: $5
Reviews: 1 - 9 of 9   View as Outline Post Review
Powerbar- healthy and tasty
Dec 3, 2009 9:05 pm
nfisher1983


Joined: Dec 3, 2009
Points: 150


I love powerbars! Even back when I was a freshman in high school running distance track and cross country. Not only do they taste good, but they provide the energy you need when you need it most! Pre race about 1 hour I'd eat a powerbar and I was ready to go! No heavy knot in my stomach, no need to overdose on spaghetti the night before. Powerbar performance bars are just the evolution of the original powerbar with all the same great taste. These days, I don't compete any longer, but I still eat powerbars as a daily snack. You can get a large box for about $20 at a wholesaler.

Date Purchased: 08/2009
Price Paid: $20
Recommend: Yes
Pros:
tastes good, filling, healthy, great snack

Cons:
mildly pricey


This message was modified Dec 3, 2009 by nfisher1983
Power Bar Performance
Mar 23, 2009 2:46 pm
task


Joined: Mar 23, 2009
Points: 165


This is really very good for body builders .its releases the exuastness from the body.and mostly i used it after excercise.

Date Purchased: 2/2009
Price Paid: $2
Recommend: Yes
Pros:
taste
price

Cons:
nothing.


Great bar to eat before workd outs
Mar 23, 2009 1:51 pm
johnjb32


Location: Los Angeles, California
Joined: Mar 21, 2009
Points: 225


I have been a longstanding customer of Power Bars and I have found that they provide a great source of energy and protein before and even after workouts. They are a bit high in sugar, but they do optimize your performance and I would recommend this to anyone who wants to perform high energy workouts.

Date Purchased: 03/2009
Price Paid: $2
Recommend: Yes
Pros:
Taste - Great Flavors
Price

Cons:
Sugar Content


Power Bar Performance
Mar 23, 2009 1:41 pm
martinv8


Joined: Mar 23, 2009
Points: 150


A great little snack that will help you make that final push on the bench.I have had a lot of these energy bars and I have to say that this one is pretty high on the list!

Date Purchased: 03/2009
Price Paid: $4
Recommend: Yes


Powerful bar
Feb 17, 2009 1:05 am
lovishbajaj


Joined: Feb 16, 2009
Points: 150


For all body builders like me , it is a very good product , it releases instant power in you and make you fell more healthy and relaxes the tiredness of muscles after exercise . It is a good supplement along with the daily products .It is also very tasty to eat . Do try it once.

Date Purchased: 01/09
Price Paid: $3
Recommend: Yes
Pros:
instant energy ,
tasty,
cheap

Cons:
little chalky


ideal choice
Feb 17, 2009 12:26 am
kk17


Joined: Feb 17, 2009
Points: 210


Well being a gym going person power bar performance had provided me trememndous amount of energy and made physicaly more fit.

Date Purchased: 2008
Price Paid: $5
Recommend: Yes


Power Bar Performance
Feb 17, 2009 12:17 am
nitishkhurana


Joined: Oct 31, 2008
Points: 510


Power bar is a very a great source of instant energy for athletes , sportsmen and people that work out daily. It really provides instant energy. Also , it's very tasty..

Date Purchased: 3/08
Price Paid: $4
Recommend: Yes
Pros:
tasty, full of energy

Cons:
none


Power Bar Performance
Nov 19, 2008 9:18 am
coolboy77


Joined: Oct 24, 2008
Points: 540


if you want to have a great source of energy during your workouts at gym then this is an ideal and outstanding product which suits your need. It has nice taste and it supplies instant energy to body.

Date Purchased: 7/2008
Price Paid: $2
Recommend: Yes
Pros:
nice taste, rich source of energy.



PowerBar Review
Nov 19, 2008 8:03 am
k_c_boys


Joined: Nov 19, 2008
Points: 150


I stand by the powerbar products 100%. I love the taste and I can always rely on them to give me a great boost of energy and hold me over til my next meal. I use them both for workouts and long hiking trips. You can find them at just about any pharmacy or grocery store. I found them on the Walgreens website for 3/$5 and they come in a variety of flavors.

Date Purchased: 11/2008
Price Paid: $2
Recommend: Yes
Pros:
taste, price, results, size

Cons:
none


More Information
Help Help
Member List Member List
Moderator List Moderator List
TheSupplementGuide.org
Copyright ©2022 TheSupplementGuide.org. All rights reserved.