The Supplement Guide
Home | Sign up | Log in
PowerBarŪ Gel
Model No: 301417
Manufacturer: PowerBar

(Based on 10 reviews)
Avg. Price: $19
Reviews: 1 - 10 of 10   View as Outline Post Review
Power Ball Gel
May 8, 2010 12:10 pm
agreen200


Joined: May 8, 2010
Points: 165


Great energy Ball, kept me more motivated and active while excercising.

Date Purchased: 02/2010
Price Paid: $20
Recommend: Yes
Pros:
Helps keep you moving

Cons:
I didn't really like the taste


PowerBarŪ Gel
Mar 23, 2009 3:18 pm
task


Joined: Mar 23, 2009
Points: 165


i usually eat before evening games.which is very tasty and usefull.

Date Purchased: everyday
Price Paid: $20
Recommend: Yes
Pros:
high calorie, sweet, price

Cons:
moderate taste


Expensive, but worth it
Mar 23, 2009 2:21 pm
rhm93


Joined: Mar 23, 2009
Points: 120


I have to get up early every morning for work, and a couple of Powerbars always keep me going until lunch. Without them, I would not have the energy I need to effectively work. They also taste great, which is a big plus, as I know other energy bars that taste terrible. The only downside is cost, but for me it's worth it because of the service they provide me.

Date Purchased: 3/2009
Price Paid: $20
Recommend: Yes
Pros:
Taste great

Cons:
A little on the pricey side


Good breakfast..But!
Nov 19, 2008 5:58 am
phmcd10


Joined: Oct 26, 2008
Points: 270


I eat a powerbar every morning for breakfast. It is a good energy booster and it last me until lunch. I just wish they were a little cheaper per bar.

Date Purchased: every day
Price Paid: $22
Recommend: Yes
Pros:
Good energy boost

Cons:
cost


PowerBarŪ Gel
Nov 6, 2008 2:10 pm
Alex


Joined: Oct 24, 2008
Points: 1170


I usually take these before I go out running. I can keep my energy up while still having a good workout.

Date Purchased: 7/4
Price Paid: $20
Recommend: Yes
Pros:
great tasting, mobile, instant energy burst

Cons:
high calorie, sweet, price


Cycling Power
Nov 5, 2008 7:00 pm
Dunkind


Joined: Nov 5, 2008
Points: 45


As a cyclist, this is my main energy bar when riding. I usually throw 2 or 3 in my jersey pocket and go.

Date Purchased: 11/2008
Price Paid: $1
Recommend: Yes
Pros:
easy to digest, great tasting

Cons:
wrapper sometimes gets sticky


PowerBarŪ Gel
Oct 27, 2008 8:08 pm
coolboy77


Joined: Oct 24, 2008
Points: 540


It is agood and ideal product for person who use to go to gyms. They are the fastest source of energy. However, they don't have a great taste but still have good supplements for your body.

Date Purchased: 8/2008
Price Paid: $23
Recommend: Yes
Pros:
fast and good source of energy for body

Cons:
moderate taste


PowerBarŪ Gel
Oct 27, 2008 7:53 pm
mukeshkumar89


Joined: Oct 24, 2008
Points: 540


These kind of products are usually very high priced and do not taste good. Also, the Powerbar gel are ideal in gyms where you want to recover your energy.

Date Purchased: 8/2008
Price Paid: $22
Recommend: Yes
Pros:
Fast source of energy.

Cons:
moderate taste


Great Taste?
Oct 27, 2008 5:28 pm
sock_doctor


Joined: Oct 27, 2008
Points: 180


I guess taste is subjective...but the consistency and taste of these bars is not such that I look forward to eating these. I bought one box and doubt I'll buy another. Good way to get quick calories and protein though.

Date Purchased: 08/08
Price Paid: $22
Recommend: No
Pros:
Fast calories and protein

Cons:
Rather bad tasting


Help in the Gym
Oct 27, 2008 11:30 am
mjheidinger


Joined: Oct 26, 2008
Points: 870


I normally hate products like this, because the gyms I have been in are normally flooded with them. They are usually very high priced and do not taste good. Furthermore, the bars usually have no noticeable effect. These bars, however, have the opposite qualities. They are great tasting (with no aftertaste), and they do give me the energy I need before a workout. Best of all, they can benefit either before or after a workout, because they work during the recovery stage as well. While I took them, I usually consumed them upon completing my workout; they were like a treat!

Date Purchased: March/2008
Price Paid: $25
Recommend: Yes
Pros:
Great taste, works fast


Cons:
Along with great taste comes high sugar and calorie content


More Information
Help Help
Member List Member List
Moderator List Moderator List
TheSupplementGuide.org
Copyright ©2022 TheSupplementGuide.org. All rights reserved.